  • 200BWMSP5T1A1SM6RE
200BWMSP5T1A1SM6RE
advertisement
Manufacturer No:
200BWMSP5T1A1SM6RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200BWMSP5T1A1SM6RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200BWMSP5T1A1SM6RE
    Select All
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    10.414mm
  • Body Breadth
    6.1976 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Function
    ON-OFF-(ON)
  • Body Height
    9.3472mm
  • Actuator Length
    10.16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    200B
  • Published
    2006
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    3A