  • 20KPA160A-B
20KPA160A-B
advertisement
Manufacturer No:
20KPA160A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-20KPA160A-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KPA160A-B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
20KPA160A-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178.7V
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    78.3A
  • Clamping Voltage
    258V
  • Peak Pulse Current
    78.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    20000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ