  • 20KPA204C-B
20KPA204C-B
advertisement
Manufacturer No:
20KPA204C-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-20KPA204C-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KPA204C-B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
20KPA204C-B
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    20KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    215.37V
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    61.4A
  • Clamping Voltage
    345.45V
  • Peak Pulse Current
    61.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    204V
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ