  • 20KPA34C
20KPA34C
advertisement
Manufacturer No:
20KPA34C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-20KPA34C
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KPA34C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
20KPA34C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20KPA34C .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    34V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    35.91V
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Clamping Voltage
    60.38V
  • Peak Pulse Current
    351.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    34V
  • Max Surge Current
    351.3A
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Breakdown Voltage
    38V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    20000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ