  • 20KPA60A
20KPA60A
advertisement
Manufacturer No:
20KPA60A
HK JDW NO:
461-20KPA60A
Datasheet:
20KPA60A
Step5Bar-code shipping tag
20KPA60A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20KPA60A .
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    20KPA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    97.6V
  • Clamping Voltage
    97.6V
  • Peak Pulse Current
    207A
  • Reverse Standoff Voltage
    60V
  • Max Surge Current
    207A
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    67V