  • 2100LL-100-V-RC
2100LL-100-V-RC
advertisement
Manufacturer No:
2100LL-100-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2100LL-100-V-RC
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
2100LL-100-V-RC
Description:
Fixed Inductors TOROID INDUCTOR 10uH LOW LOSS VERTCL MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2100LL-100-V-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Sendust
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    2100LL
  • Size / Dimension
    0.860Diax0.450W 21.84mmx11.43mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    11.43mm
  • Construction
    Vertical Mount
  • Current Rating
    11.4A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    9.4mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Lead Spacing
    9.398mm
  • Lead Diameter
    1.3462 mm
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5mOhm Max
  • Max DC Current
    11.4A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • DC Current
    11.4A