  • 2256-561L
2256-561L
advertisement
Manufacturer No:
2256-561L
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-2256-561L
Package:
Axial
Datasheet:
2256-561L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2256-561L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    2256
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.215Diax0.561L 5.47mmx14.24mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Current Rating
    5.8A
  • Lead Length
    31.8mm
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    10.5mOhm Max
  • Max DC Current
    5.8A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Diameter
    5.72mm