  • 225MMR250K
225MMR250K
advertisement
Manufacturer No:
225MMR250K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-225MMR250K
Package:
Radial
Datasheet:
225MMR250K
Purchasing and Inquiry
225MMR250K Overview
The device has 3GOhm insulation resistance.There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
225MMR250K Features
3GOhm insulation resistance
225MMR250K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 225MMR250K applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Blocking
  • Bypassing
  • Industrial and automotive inverters
  • Filtering
  • Global positioning systems
  • Battery management system
  • Mobile communications
  • IGBT
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
225MMR250K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2008
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Wire/Cable Diameter
    50 μm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Thickness
    8.5mm