  • 23ESB472MMF50NF
23ESB472MMF50NF
advertisement
Manufacturer No:
23ESB472MMF50NF
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-23ESB472MMF50NF
Package:
Datasheet:
23ESB472MMF50NF
Description:
POT 4.7K OHM 1/5W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
23ESB472MMF50NF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    23, Citec
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Eyelet, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5%
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Depth
    20.4mm
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    Flatted
  • ELV
    Compliant
  • Bushing Thread
    3/8
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Rectangular - 0.992 x 0.717 Face x 0.421 H 25.20mmx18.20mmx10.70mm
  • Height
    25.2mm
  • Length
    60.7mm
  • Actuator Length
    1.969 50.00mm