  • 250R120TU
250R120TU
advertisement
Manufacturer No:
250R120TU
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-250R120TU
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
250R120TU
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
250R120TU
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 250R120TU.
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    POLY-FUSE®, 250R
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.181W 6.50mmx4.60mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    16Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    3A
  • Current - Max
    3A
  • Hold Current
    120mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    120mA
  • Voltage - Max
    60V 250V Int
  • Time to Trip
    2.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    7Ohms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    16Ohms
  • Current - Trip (It)
    240mA
  • Trip Current
    240mA
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm