  • 25YXF47MEFC5X11
25YXF47MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
25YXF47MEFC5X11
HK JDW NO:
683-25YXF47MEFC5X11
Datasheet:
25YXF47MEFC5X11
Description:
RUBYCON 25YXF47MEFC5X11Electrolytic Capacitor, Miniature, YXF Series, 47 F,20%, 25 V, 5 mm, Radial Leaded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25YXF47MEFC5X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    YXF
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    150mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    900mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    150mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm