  • 25YXH470MEFC8X20
25YXH470MEFC8X20
advertisement
Manufacturer No:
25YXH470MEFC8X20
HK JDW NO:
683-25YXH470MEFC8X20
Datasheet:
25YXH470MEFC8X20
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25YXH470MEFC8X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    69mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    577.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm