  • 293D106X9063E2TE3
293D106X9063E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D106X9063E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D106X9063E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D106X9063E2TE3
Purchasing and Inquiry
293D106X9063E2TE3 Overview
A ripple current of 410mA is set on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.This capacitor has a leakage current of 6.3μA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
293D106X9063E2TE3 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 6.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D106X9063E2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D106X9063E2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
293D106X9063E2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    410mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm