  • 293D335X0020C2TE3
293D335X0020C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D335X0020C2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D335X0020C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
293D335X0020C2TE3
Purchasing and Inquiry
293D335X0020C2TE3 Overview
Set the capacitor's ripple current to 220mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2.3Ohm.This capacitor leaks current 0.0008mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
293D335X0020C2TE3 Features
220mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
293D335X0020C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D335X0020C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • General purpose
  • Industrial control units
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
293D335X0020C2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    220mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm