  • 298D156X0004K2T
298D156X0004K2T
advertisement
Manufacturer No:
298D156X0004K2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-298D156X0004K2T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
298D156X0004K2T
Purchasing and Inquiry
298D156X0004K2T Overview
There is a ripple current of 27mA set on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 20Ohm.There is a leakage current of 0.01mA in this capacitor.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 50 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.5.
298D156X0004K2T Features
27mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor
the dissipation factor is 50 %
its tan delta is 0.5
298D156X0004K2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 298D156X0004K2T applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • General purpose
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
298D156X0004K2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    27mA
  • Tan Delta
    0.5
  • Dissipation Factor
    50 %
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    MICROTAN®, 298D
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC/PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20Ohm