  • 2N7002-7-F
2N7002-7-F
advertisement
Manufacturer No:
2N7002-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-2N7002-7-F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
2N7002-7-F
Purchasing and Inquiry
2N7002-7-F Overview
A device's maximal input capacitance is 50pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 115mA, which represents the maximum continuous current it can conduct.Drain-source breakdown voltage is?the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=70V.?And this device has 70V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time?is?the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 11 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 7 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.2.5V is the threshold voltage at which an electrical device activates any of its operations.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (5V 10V).
2N7002-7-F Features
a continuous drain current (ID) of 115mA
a drain-to-source breakdown voltage of 70V voltage
the turn-off delay time is 11 ns
a threshold voltage of 2.5V
2N7002-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 2N7002-7-F applications of single MOSFETs transistors.
  • LCD/LED TV
  • DC/DC converters
  • Solar Inverter
  • PFC stages, hard switching PWM stages and resonant switching
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Uninterruptible Power Supply
  • Micro Solar Inverter
  • Synchronous Rectification
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
Step5Bar-code shipping tag
2N7002-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW THRESHOLD
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    115mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    60V
  • Power Dissipation-Max
    370mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    115A
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300mW
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.5 Ω @ 50mA, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    50pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    115mA Ta
  • Rise Time
    3ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    5.6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    11 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    115mA
  • Threshold Voltage
    2.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Dual Supply Voltage
    60V
  • Nominal Vgs
    2.5 V
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    5 pF
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm