  • 2N7002W-7-F
2N7002W-7-F
advertisement
Manufacturer No:
2N7002W-7-F
HK JDW NO:
233-2N7002W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
2N7002W-7-F
Purchasing and Inquiry
2N7002W-7-F Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 50pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 115mA continuous drain current (ID).This device has 70V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 70V.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 11 ns.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 7 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This transistor's threshold voltage is 2V volts, which indicates that a transistor is ready to perform any of its operations at that voltage.This device uses no drive voltage (5V 10V) to reduce its overall power consumption.
2N7002W-7-F Features
a continuous drain current (ID) of 115mA
a drain-to-source breakdown voltage of 70V voltage
the turn-off delay time is 11 ns
a threshold voltage of 2V
2N7002W-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 2N7002W-7-F applications of single MOSFETs transistors.
  • Power Tools
  • Solar Inverter
  • Micro Solar Inverter
  • Industrial Power Supplies
  • Lighting
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • Server power supplies
  • PFC stages, hard switching PWM stages and resonant switching
  • AC-DC Power Supply
  • LCD/LED TV
Step5Bar-code shipping tag
2N7002W-7-F
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • Current Rating
    115mA
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    200mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    200mW
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.5 Ω @ 50mA, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    50pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    115mA Ta
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    115mA
  • Threshold Voltage
    2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Dual Supply Voltage
    60V
  • Nominal Vgs
    2 V
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    5 pF
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm