  • 3006P-1-501LF
3006P-1-501LF
advertisement
Manufacturer No:
3006P-1-501LF
HK JDW NO:
103-3006P-1-501LF
Package:
Datasheet:
3006P-1-501LF
Description:
BOURNS 3006P-1-501LF TRIMMER, 15 TURN 500R
Step5Bar-code shipping tag
3006P-1-501LF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.190 Facex0.750L 6.35mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    750mW
  • Pitch
    2.5mm
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    4.83mm
  • Construction
    Trimmer Pot
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    7519
  • Rated Temperature
    70°C
    15
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    5400 deg
  • Height
    6.35mm
  • Thickness
    5.59mm