  • 3386P-1-502TLF
3386P-1-502TLF
advertisement
Manufacturer No:
3386P-1-502TLF
HK JDW NO:
103-3386P-1-502TLF
Package:
Datasheet:
3386P-1-502TLF
Description:
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 8.38mm (9.53 X 9.53 X 10.41mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
3386P-1-502TLF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Through Hole
  • Weight
    850.485694mg
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.190 H 9.53mmx9.53mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    9.53mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3386P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    5.97mm
  • Size Code
    3838
  • Adjustment Type
    Top Finger Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Rotation Angle
    280 deg
  • Height
    4.826mm