  • 3046L-2-103
3046L-2-103
advertisement
Manufacturer No:
3046L-2-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3046L-2-103
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
3046L-2-103
Purchasing and Inquiry
3046L-2-103 Overview
As a measure of protection, the linear position measuring sensors are housed in Module, Wire Leads, Threaded packages. There is a Bulk package for this electronic component. It is possible to counteract the passage of a current of 10kOhm through the linear position measuring sensors. Linear position measuring sensors should dissipate power of 0.125W without being damaged.
3046L-2-103 Features
Operating Temperature: -55°C~125°C
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 6.35mm (0 ~ 0.25)
Resistance Tolerance: ±20%
3046L-2-103 Applications
There are a lot of Bourns Inc. 3046L-2-103 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Pedal Position Sensor
  • Automotive temperature range
  • X, Y, Z stage position feedback
  • EGR valve position
  • Ride Height Position Sensor
  • Medical robots and fitness equipment
  • Direct microcontroller interfaces
  • Non-contact potentiometer
  • Industrial motor position control
  • Cylinder position feedback
Step5Bar-code shipping tag
3046L-2-103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    40.41mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Wire Leads, Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lead Wire
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    1000 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Potentiometer
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Technology
    Resistive
  • Depth
    5.69mm
  • Construction
    Sealed
  • Base Part Number
    3046L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    Round Shaft
  • Size Code
    7726
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    ±5%
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 6.35mm (0 ~ 0.25)