  • 3382G-1-103G
3382G-1-103G
advertisement
Manufacturer No:
3382G-1-103G
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3382G-1-103G
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
3382G-1-103G
Purchasing and Inquiry
3382G-1-103G Overview
As a precaution, linear position measuring sensors are packaged in 4-SMD, Gull Wing packages in order to protect them from damage. The electronic component in question is packaged in the Tape & Reel (TR). In addition, linear position measuring sensors can resist the passage of currents below 10kOhm. In the linear position measuring sensor, pins 3 are present. When used in a DC circuit, angle position sensors should have a voltage of 16V. For safe operation, the linear position measuring sensor cannot have a voltage higher than 16V. The list contains 3 terminations. An AC circuit cannot supply a linear position sensor with a voltage above 16V. There should be no damage to the linear position measuring sensor when power dissipated is 0.05W.
3382G-1-103G Features
Operating Temperature: -40°C~120°C
Mount: Surface Mount
Package / Case: 4-SMD, Gull Wing
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
Resistance Tolerance: ±30%
3382G-1-103G Applications
There are a lot of Bourns Inc. 3382G-1-103G Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Non-Contacting Potentiometer
  • Non-contact potentiometer
  • Rotary position measurement, like
  • Steering Wheel Position Sensor
  • Medical robots and fitness equipment
  • Volume control on audio equipment
  • Dishwasher control systems
  • EGR valve position
  • Joystick
  • Linear movement measurement,
Step5Bar-code shipping tag
3382G-1-103G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Technology
    Resistive
  • Depth
    2.11mm
  • Base Part Number
    3382G
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Lead Pitch
    2.49mm
  • Actuator Type
    Hole for Shaft
  • Output Type
    Analog
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Throw Configuration
    4P
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Linearity
    ±2%
  • Resistance Tolerance
    ±30%
  • Max Supply Voltage (DC)
    16V
  • Ganging Number
    1
  • For Measuring
    Rotary Position
  • Output Signal
    Clockwise Increase
  • Rotation Angle - Electrical, Mechanical
    0° ~ 330°, Continuous
  • Height
    2.11mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    11mm