  • 3057L-1-200
3057L-1-200
advertisement
Manufacturer No:
3057L-1-200
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3057L-1-200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3057L-1-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Weight
    2.834952g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Trimpot® 3057 - Sealed
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3057L
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C