  • 3296W-1-503LF
3296W-1-503LF
advertisement
Manufacturer No:
3296W-1-503LF
HK JDW NO:
103-3296W-1-503LF
Description:
BOURNS - 3296W-1-503LF - TRIMMER, 25 TURN 50K
Step5Bar-code shipping tag
3296W-1-503LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    850.485694mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3296 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Base Part Number
    3296W
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    10.033mm