  • 3059Y-1-101MLF
3059Y-1-101MLF
advertisement
Manufacturer No:
3059Y-1-101MLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3059Y-1-101MLF
Package:
Datasheet:
Description:
Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 1W 22(Elec)Turn 2.54mm Pin Panel Mount/Through Hole Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3059Y-1-101MLF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    2.834952g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3059 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    6.76mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3059Y
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    12.7mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.71 mm
  • Rated Temperature
    70°C