  • 30D156M040BA2A
30D156M040BA2A
advertisement
Manufacturer No:
30D156M040BA2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-30D156M040BA2A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
30D156M040BA2A
Description:
30D 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 58mA 0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
30D156M040BA2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    30D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17.6Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    58mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    58mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    81.2mA @ 100kHz
  • Length
    13.0048mm