  • 30HV15B103KN
30HV15B103KN
advertisement
Manufacturer No:
30HV15B103KN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-30HV15B103KN
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HV-HIGH TEMP 10nF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
30HV15B103KN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HV-HIGH TEMP
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Lead Pitch
    15.24mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    7230
  • Height
    17.78mm
  • Length
    18.29mm
  • Width
    7.62mm