  • 30KPA168A-HRA
30KPA168A-HRA
advertisement
Manufacturer No:
30KPA168A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-30KPA168A-HRA
Package:
P600, Axial
Datasheet:
30KPA168A-HRA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
30KPA168A-HRA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    111.2A
  • Clamping Voltage
    272.4V
  • Peak Pulse Current
    111.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    168V
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    30KPA-HRA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    187.7V
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW