  • 3223G-1-203E
3223G-1-203E
advertisement
Manufacturer No:
3223G-1-203E
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3223G-1-203E
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.125W GW SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3223G-1-203E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    283mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3223 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.154 x 0.125 Face x 0.154 H 3.90mmx3.18mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    5.32mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3223G
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    1512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    11
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    3960 deg
  • Height
    3.9116mm