  • 3252L-1-305LF
3252L-1-305LF
advertisement
Manufacturer No:
3252L-1-305LF
HK JDW NO:
103-3252L-1-305LF
Description:
Res Cermet Trimmer 3M Ohm 10% 0.75W(3/4W) 25(Elec)Turn 2.03mm (13.59 X 4.75 X 12.7mm) Lead Wire Bag
Step5Bar-code shipping tag
3252L-1-305LF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.842719g
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.187 Face x 0.500 H 12.70mmx4.75mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lead Wire
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3MOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    4.75mm
  • Base Part Number
    3252L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Height
    12.7mm
  • Length
    13.59mm