  • 3266Y-1-201R
3266Y-1-201R
advertisement
Manufacturer No:
3266Y-1-201R
HK JDW NO:
103-3266Y-1-201R
Step5Bar-code shipping tag
3266Y-1-201R
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Trimpot® 3266 - Sealed
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.270 H 6.35mmx4.31mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Multi-Turn
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3266Y
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    6.858mm