  • 3269X-1-504LF
3269X-1-504LF
advertisement
Manufacturer No:
3269X-1-504LF
HK JDW NO:
103-3269X-1-504LF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.25W GW SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3269X-1-504LF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3269 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.293 H 6.35mmx4.32mmx7.44mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3269X
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    2525
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    7.4422mm