  • 3292L-1-102M
3292L-1-102M
advertisement
Manufacturer No:
3292L-1-102M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3292L-1-102M
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8 1Kohms Sealed 10% Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3292L-1-102M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel, Wire
  • Mounting Type
    Panel Mount, Wire Leads
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Weight
    708.738078mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3292 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.150 Face x 0.375 H 9.53mmx3.81mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3292L
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    3815
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    9.525mm