  • 3292P-1-502
3292P-1-502
advertisement
Manufacturer No:
3292P-1-502
HK JDW NO:
103-3292P-1-502
Package:
Datasheet:
3292P-1-502
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8 5Kohms Sealed 10% Horizontal Mount
Step5Bar-code shipping tag
3292P-1-502
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    708.738078mg
  • Published
    1999
  • Series
    Trimpot® 3292 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.150 Face x 0.150 H 9.53mmx3.81mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11.05mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Base Part Number
    3292P
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    8.26mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3838
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    3.81mm