  • 3296P-1-500LF
3296P-1-500LF
advertisement
Manufacturer No:
3296P-1-500LF
HK JDW NO:
103-3296P-1-500LF
Package:
Datasheet:
3296P-1-500LF
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3296P-1-500LF
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11.55mm
  • Construction
    Multi-Turn
  • Base Part Number
    3296P
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    4.826mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    850.485694mg
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3296 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.190 H 9.53mmx4.83mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW