  • 3310Y-001-202
3310Y-001-202
advertisement
Manufacturer No:
3310Y-001-202
HK JDW NO:
103-3310Y-001-202
Package:
Datasheet:
3310Y-001-202
Description:
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3310Y-001-202
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    3838
  • Bushing Thread
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Size - Body
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.204 H 9.53mmx9.53mmx5.18mm
  • Height
    4.06mm
  • Length
    9.52mm
  • Width
    9.52mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm