  • 3310Y-001-503
3310Y-001-503
advertisement
Manufacturer No:
3310Y-001-503
HK JDW NO:
103-3310Y-001-503
Package:
Datasheet:
3310Y-001-503
Description:
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3310Y-001-503
    Select All
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    3310Y
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    3838
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    1/4-32
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.204 H 9.53mmx9.53mmx5.18mm
  • Height
    4.06mm
  • Length
    9.52mm
  • Width
    9.52mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    4.500005g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Series
    Pro Audio 3310
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm