  • 3310Y-125-103L
3310Y-125-103L
advertisement
Manufacturer No:
3310Y-125-103L
HK JDW NO:
103-3310Y-125-103L
Package:
Datasheet:
3310Y-125-103L
Description:
Linear Rotary Potentiometer 10000 Ohms Plus or Minus 20 Percent Tolerance
Step5Bar-code shipping tag
3310Y-125-103L
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    4.5g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    9.53mm
  • Base Part Number
    3310Y
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Size Code
    3838
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Size - Body
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.204 H 9.53mmx9.53mmx5.18mm
  • Length
    17.88mm
  • Actuator Length
    0.220 5.59mm