  • 3314G-1-104E
3314G-1-104E
advertisement
Manufacturer No:
3314G-1-104E
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3314G-1-104E
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
BOURNS 3314G-1-104E TRIMMING POTENTIOMETER,100K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3314G-1-104E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Weight
    283mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    1999
  • Series
    Trimpot® 3314 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.177 x 0.177 Face x 0.100 H 4.50mmx4.50mmx2.55mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Natural
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    6.2mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3314G
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    2.54mm