  • 3314H-1-105
3314H-1-105
advertisement
Manufacturer No:
3314H-1-105
HK JDW NO:
103-3314H-1-105
Package:
Datasheet:
3314H-1-105
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3314H-1-105
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3314 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.177 x 0.177 Face x 0.100 H 4.50mmx4.50mmx2.55mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3314H
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    2.54mm