  • 3314S-1-102G
3314S-1-102G
advertisement
Manufacturer No:
3314S-1-102G
HK JDW NO:
103-3314S-1-102G
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3314S-1-102G
    Select All
  • Size Code
    2022
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Height
    5.6134mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.197 x 0.177 Face x 0.221 H 5.01mmx4.50mmx5.61mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    4.95mm
  • Base Part Number
    3314S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W