  • 3318P-1-104
3318P-1-104
advertisement
Manufacturer No:
3318P-1-104
HK JDW NO:
103-3318P-1-104
Package:
Datasheet:
3318P-1-104
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.1W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3318P-1-104
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3318 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Square - 0.252 x 0.264 Face x 0.315 H 6.40mmx6.70mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    3318P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Height
    6.35mm