  • 3329H-1-504LF
3329H-1-504LF
advertisement
Manufacturer No:
3329H-1-504LF
HK JDW NO:
103-3329H-1-504LF
Description:
BOURNS 3329H-1-504LF TRIMMER, 500K
Step5Bar-code shipping tag
3329H-1-504LF
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    White
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.78mm
  • Rated Temperature
    85°C
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Outside Diameter
    6.35 mm
  • Diameter
    6.35mm
  • Height
    4.572mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Round - 0.250Dia x 0.180 H 6.35mmx4.57mm
  • Tolerance
    ±10%