  • 3329S-1-504
3329S-1-504
advertisement
Manufacturer No:
3329S-1-504
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3329S-1-504
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3329S-1-504
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    White
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3329S
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    7.75mm
  • Size Code
    2624
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Diameter
    6.6mm
  • Height
    8.382mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    566.990462mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3329 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.260 x 0.330 Face x 0.330 H 6.60mmx8.38mmx8.38mm
  • Tolerance
    ±10%