  • 3339H-1-105LF
3339H-1-105LF
advertisement
Manufacturer No:
3339H-1-105LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3339H-1-105LF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3339H-1-105LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    566.990462mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3339 - Sealed
  • Size / Dimension
    Round - 0.300Dia x 0.250 H 7.62mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3339H
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    4
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Diameter
    7.62mm
  • Height
    6.35mm