  • 3345P-1-300
3345P-1-300
advertisement
Manufacturer No:
3345P-1-300
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3345P-1-300
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/2 RND 300ohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3345P-1-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    1.133981g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3345 - Sealed
  • Size / Dimension
    Round - 0.450Dia x 0.235 H 11.43mmx5.97mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    30Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3345P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    5.969mm