  • 3352K-1-104LF
3352K-1-104LF
advertisement
Manufacturer No:
3352K-1-104LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3352K-1-104LF
Package:
Datasheet:
3352K-1-104LF
Description:
Res Cermet Trimmer 100K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 7.62 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3352K-1-104LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    Round - 0.350Dia x 0.350 H 8.89mmx8.89mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    7.62mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3352K
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.75mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    250 deg
  • Height
    3.81mm