  • 3352V-1-103
3352V-1-103
advertisement
Manufacturer No:
3352V-1-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3352V-1-103
Package:
Datasheet:
3352V-1-103
Description:
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 9.14 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3352V-1-103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3352 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Round - 0.350Dia x 0.210 H 8.89mmx5.33mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CERMET
  • Depth
    9.14mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3352V
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.75mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    250 deg
  • Height
    3.81mm