  • 3360C-1-503
3360C-1-503
advertisement
Manufacturer No:
3360C-1-503
HK JDW NO:
103-3360C-1-503
Package:
Datasheet:
3360C-1-503
Description:
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3360C-1-503
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    3360
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3360C
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Lead Length
    5.97mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.093 (2.36mm)
  • Rotation
    310°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Square - 0.264 x 0.252 Face x 0.252 H 6.70mmx6.40mmx6.40mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm