  • 3360P-1-503LF
3360P-1-503LF
advertisement
Manufacturer No:
3360P-1-503LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3360P-1-503LF
Package:
Datasheet:
3360P-1-503LF
Description:
Res Conductive Plastic POT 50K Ohm 20% 1/4W 1(Elec)Turn 2.36mm Pin Panel Mount/Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3360P-1-503LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2627
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.093 (2.36mm)
  • Rotation
    310°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Square - 0.264 x 0.252 Face x 0.185 H 6.70mmx6.40mmx4.70mm
  • Length
    6.71mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    4.5g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tube
  • Published
  • Series
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    6.78mm