  • 3361P-1-103GLF
3361P-1-103GLF
advertisement
Manufacturer No:
3361P-1-103GLF
HK JDW NO:
103-3361P-1-103GLF
Package:
Datasheet:
Description:
BOURNS 3361P-1-103GLF TRIMMER, SMD, 10K
Step5Bar-code shipping tag
3361P-1-103GLF
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Surface Mount
  • Weight
    567mg
  • Size / Dimension
    Square - 0.277 x 0.264 Face x 0.205 H 7.04mmx6.71mmx5.21mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Natural
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    8.53mm
  • Base Part Number
    3361P
  • Military Standard
    Not
  • Height
    5.207mm
  • Length
    6.71mm
  • Width
    6.7056mm